Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

PİLLER ÇÖP OLMAYACAK KADAR DEĞERLİDİR!

Slide

Telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, kumandanız, saatiniz veya gündelik yaşamda kullandığınız pek çok farklı elektronik cihaza enerji veren piller hakkında, ne kadar bilgi sahibisiniz?

Aslında işin meraklısı değilseniz çok da bilgi sahibi olmanıza gerek yok. İşin özünde şunu bilseniz yeter: Pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek içinde depolayan bir cihazdır, çöp olmayacak kadar değerlidir ve mutlaka geri dönüştürülmelidir! Neden mi?

Piller içerdikleri kimyasallar sebebiyle geri dönüştürülmesi gereken grupta yer alır. Pillerin geri dönüştürülmesinden nikel, kobalt ve kadmiyum elde edilir. Özellikle rezervleri bitme noktasına gelen kobaltın, atık pillerin geri dönüşümüyle tekrar kullanılması, pilin geleceği için çok önemlidir.

Çöpe atılan, bir başka deyişle geri dönüşüme sokulmayan piller en iyimser senaryoda yer altındaki veya üstündeki depolama sahalarına ulaştırılarak bertaraf edilir ve görece zararsız bir şekilde depolanır. Ancak kontrolsüz bir şekilde çevreye bırakılan piller, içindeki zararlı kimyasal ve ağır metallerin toprak veya suya karışmasıyla çevre kirliliğine ve insan sağlığına büyük bir tehdit oluşturur. 

Bu yüzden ne yapmalı ne etmeli pillerimizi geri dönüştürmeliyiz!

 

Kaynak: www.cevremuhendisligi.orgİlgili Yazılar: